mint például infravörös, vagy sötétítő.
felerősíti a hangot és a légzéshangot.
melyeken keresztül szervezete megkapja a számára szükséges vitaminokat.
A tudomány ma még nagyon messze áll attól, hogy a két robot intelligenciáját megközelítse - de 3CPO mozgáskultúráját például már sikerült lemásolni egy két lábon, aránylag stabilan járó robottal, Lucyval.
Űrutazás terén legfeljebb elméletekkel eredhet a tudomány Lucas fantáziája után, hiszen a gyakorlatban a fénysebesség alatti utazásokkal sem állunk túl jól, még a Marsra küldött expedíció sem éppen közeli terv, nem hogy a galaxis bejárása. Igaz, civil űrturizmusban (ami az első filmben is nagy szerepet kap) már egész jók vagyunk.
A Skywalker családban elég gyakoriak a művégtagok és egyéb orvosi csodák, gondoljunk csak a Darth Vader páncéljába épített létfenntartó rendszerre, vagy Luke műkezére, amit a Birodalom visszavágban kap a balul sikerült családi párbaj után.
Az orvostudomány ezen a téren elég jó ütemben zárkózik fel a sci-fihez: a műlábbal trükköző profi gördeszkás a maga nemében van akkora teljesítmény, mint a műkézzel kardozó jedilovag. A legújabb fejlesztések között pedig gondolattal irányítható biomechanikus mesterséges kart, és neurotechnológiával felturbózott idegrendszert találhatunk.
A hibernáció - ha nem is karbonit-tömbbel, mint szerencsétlen Han Solonál a Birodalom visszavágban - már megvalósult, igaz, ma még csak egyirányúan megy. A két legnagyobb amerikai cég, az Alcor alapítvány és a Cryonics intézet laborjaiban közel 150 embertársunk várja folyékony nitrogénben, mínusz 200 Celsius-fok alá hűtve, hogy a tudomány addig fejlődjön, hogy károsodás nélkül ki tudják olvasztani őket (a jeges álomért csupán 150 ezer dollárt kellett fizetniük).
A NASA már húsz éve felhagyott az ilyen irányú kísérletekkel, így most az európai űrügynökség a hibernáció első számú kutatója. A legújabb eredmények bíztatóak: állatkísérletekben már sikerült több órás fagyasztás után sértetlenül kiolvasztani az alanyokat - igaz, ez nem klasszikus hibernáció volt, csak 10 fokosra hűtötték le a testeket. Ez is lassítja ugyan az anyagcserét, de inkább kómás állapothoz hasonlít, mint a sci-fik fagyasztásához.
A rajongók addig sem csüggednek, míg a tudomány utoléri a fantáziát: legóból és csokiból készült fagyasztott Han Solókkal szórakoztatják magukat.
Leia hercegnő az R2D2-ben elrejtett 3d-s hologram-üzenetben kéri Obi-Wan Kenobi segítségét - a képminőség elég gyenge, talán már a mai háromdimenziós vizuális technológiák is felveszik vele a versenyt. Ebben mi magyarok hagyományosan jók vagyunk, hiszen magát a hologramot is Gábor Dénes találta fel, de magyar 3D-s megjelenítés úttörői között ott a díjnyertes Holomachine vagy a Leonar3Do is.
Maga az üzenetközvetítés módja pedig ma, az internet korában már rémesen elavult. Ugyan már, egy olyan technológiai fejlettségű világban, ahol intelligens robotok, és a hiperűrben közlekedő űrhajók léteznek, ne lenne valamiféle globális információs hálózat? Titkosított email helyett egy robot gyomrában kell küldeni a létfontosságú üzenetet (igaz, ezt legalább biztos nem hallgatja le a Birodalom)? Úgy látszik, 1977-ben az internet még sci-fibbnek tűnt, mint az X-szárnyú űrvadász meg a bolygórobbantó halálsugár.