Star-Wars-lap.hupont.hu

Réges régen egy messzi messzi galaxisban

Galaktikus Köztársoság

 

A Galaktikus Köztársaság volt a neve annak a bolygóközi kormányzásnak a Csillagok háborúja univerzumban, amely megelőzte a Galaktikus Birodalmat. Jóakaró demokratikus kormányzás, amely teljesen bele volt gabalyodva bürokrácia rétegeibe.

A Köztársaságnak demokratikus kormánya volt és több, mint 25 000 évig sikerült fenntartania magát. Teljes történelme egyesek szerint több ezer könyvtárat töltene meg.
Galaktikus Köztársaság
 
Kormányzási forma Szövetségi köztársaság
Hivatalos nyelv Közös
Főváros Coruscant
Kormányfő Legfelsőbb Kancellár
Alapítva c. 25,000 YE
Pénznem Standard Galaktikus Kredit
 
 
 
A Köztársaság több, mint egymillió bolygóból állt. A Klón háború, amely 22 YE és 19 YE között zajlott, az első totális háború volt a megalakulása óta.
Ez a kijelentés azonban félreérthető, mert a történelem más háborúkat is megemlít, mint a Százéves sötétség (7 0000 YE), a Nagy Hiperűr-háború (5 000 YE) és a Nagy Sith háború (4 000 YE). Ez a látszólagos ellentmondás abból ered, hogy az utolsó Sith-ekkel való csata a Ruusan bolygón (1 000 YE) a galaxist annyira megviselte, hogy a Köztársaságot szinte teljes egészében újra fel kellett építeni.
A későbbi politikusok gyakran használták ezt a dátumot, amikor a Köztársaság alapításáról beszélnek, innen a felfogás, hogy a Klón háború előtt nem volt „totális” háború a „Köztársaság alapítása” óta. Kisebb konfliktusokat nem számítottak „totálisnak”.
 
 
A Galaktikus Szenátus
A Köztársaság legfontosabb szerve a Galaktikus Szenátus volt, amelyben több szenátor képviselt minden bolygót. A körzeti kormányzás a helyileg választott uralkodó kezében volt, aki kinevezte a szenátorokat. A Szenátus egy hatalmas épület volt, amelyben sok lebegő pódium volt, mindeniken egy vagy több szenátor állt. Minden pódium a szenátusban a galaxis egy-egy „körzetét” képviseli, és minden bolygó abból a körzetből küldött egy-egy szenátort. Egy gyors becslés alapján legkevesebb néhány ezer pódium kellene legyen a szenátusban. A szenátorok mellett az uralkodók is szavazhattak a szenátusban és törvényeket kezdeményezhettek. Érdekcsoportok, mint a Kereskedelmi Szövetség, is képviseltethették magukat a Szenátusban.
A Szenátus tagjai egy Legfelsőbb Kancellárt választottak, aki a Köztársaság kormányfőjeként (a jelek szerint nem volt államfő) és fő diplomataként működött. A filmek alapján a Szenátus valamiféle pszeudo-parlamentáris törvényeket követ. A Baljós árnyakban látható, amint Valorum Legfelsőbb Kancellárt a szenátus megbízhatatlansági indítvány alapján lemondat, amelyet Amidala kiránynő, a Naboo uralkodója indítványoz.
A Szenátus története a Köztársaság alapításával és a jedi lovagrend alapításával függ össze, huszonötezer évvel a yavini csata előtt. A Szenátus mint a Köztársaság kormányzási szerve működött, míg a jedi rend a védelmezője volt. A Köztársaság elkezdett egyre több kölcsönös védelmi és kereskedelmi szövetségbe lépni több rendszerrel a galaxisban. Nem sokkal ezután a megalakították Szenátust (a kormány) a Coruscant bolygón, 0-0-0 koordinátákkal a standard galaktikus rendszerben, ezzel is jelezve központi szerepét a galaxisban.
 
A Szenátus belülről
Az eredeti struktúrájában a Köztársaságnak a jelek szerint minden bolygónak saját követe volt és ez 24 000 évig fennmaradt. Ez azt jelentette, hogy hogy több millió szenátornak kellett volna lenne, ami rendkívül kényelmetlen lett volna adminisztratív szempontból. Körülbelül 1 000 évvel a filmek cselekményel előtt a ruusani reformáció idején átszervezték a Köztársaságot és körzeti szintre elmelték a jelöltséget.
A Szenátus a Köztársasággal együtt nőtt; a Köztársaság első napjaiban minden küldöttség egy bolygót képviselt, majd egy egész naprendszert. Mikor a bolygók száma túl nagyra nőtt és a Szenátus már nem volt hatékony, a bolygókat ötvenessével egy-egy körzetbe sorolták, és mindenik küldött egy-egy delegációt. Mikor a körzetek száma is túl nagy volt már, akkor ezeket körülbelül ezer régióba sorolták, és mindenik régió egy-egy küldöttséggel képviseltette magát.
Mivel a Köztársaság demokratikus alapokra épült, minden küldöttség (nagyságtól és fontosságtól függetlenül) egy szavazattal rendelkezett. Minden küldöttség tagja volt a Szenátusi Ülésnek, amelyből a Legfelsőbb Kancellárt választották. Az Ülés ezután több kisebb bizottságra oszlott, mindeniknek megvolt a maga adminisztratív területe.
Habár a Szenátusban megszavazott törvények minden bolygóra érvényesek voltak, a mindennapi törvényeket bolygó-, körzet- vagy régió-szinten szavazták meg. Ezért a Szenátus fő funkciója az volt, hogy a tagjai közti vitákat moderálja, a Köztársaság védelmét biztosítsa. A jedik, akik csak a Legfelsőbb Kancellárnak tartoztak felelősséggel, a Szenátus kiküldött követei lettek, nemcsak a Köztárasaság védelmét látták el, hanem moderátorként is felléptek az egyéni viták alkalmával.
A Köztársaság legnagyobb hibája a szabályszerű felépítés hiánya volt. Működésének legnagyobb része kötetlen alkotmányos egyezményeken nyugodott, amelyeket legtöbbször figyelmen ivül hagytak a korrupt és hatalomra éhes politikusok. Egy másik gyengesége a túlságosan is központosított struktúrája volt; a jelek szerint a legapróbb konfliktust is (mint például a Naboo illegális blokádja) a Szenátus elé kellett vinni.
A Kereskedelmi Szövetség szenátora beszédje közben
A Köztársaság az utolsó éveiben már túl nagy volt a korrupció és a szociális igazságtalanság. A Szenátus megoszlott azok között, akik fenn akarták tartani a Köztársaság demokratikus elveit és azok között, akik csak a saját céljaikat akarták elérni. Egy sor vezetésre képtelen Legfelsőbb Kancellár és a Naboo bolygóval kapcsolatos krízis után eljött az idő, hogy egy erős vezetés véget vessen a korrupciónak.
A korhatár, amely megszabta a szenátorok választását a jelek szerint nagyon alacsony volt. Sok politikust már gyerekkorában beválasztottak, mint például Leia Organa, aki az Alderaan szenátora volt.
 
 
 
A Köztársasági Hadsereg
Történelmének legynagyobb részében a Köztársaság nem tartott állandó hadsereget, csak ceremóniai célokból. Ez is mutatta a Köztársaság békés eszméjét, ugyanakkor a jedi lovagok voltak a békefenntartó erők.
Több kereskedelmi szervezet, mint például a Kereskedelmi Szövetség és a Kereskedőcéh droid hadsereget tartott fenn, hogy az áruikat megvédjék, de gyakran visszaéltek ezzel a hatalmukkal, amint a nabooi csatában is látható. Az egyes körzetek ugyancsak gondoskodtak a saját védelmükről, de ennek ellenére nem volt központi haderő.
A Klón háború mindezt megváltoztatta. A Köztársaság védtelen maradt a Független Rendszerek Szövetsége ellenében és egy törvényt szavaztak meg, amelyet több béke-párti szenátor is ellenzett (mint például Padmé Amidala), akik féltek a háború lehetőségétől.
Mindenképpen egy klón hadsereg már létre volt hozva titokban a Kamino bolygón tíz évvel korábban. Mikor nyilvánvalóvá vált, hogy a Szövetségnek esze ágában sincs tárgyalásokba bocsátkozni, a Köztársaság alkalmazta ezt a hadsereget, más fegyvernemekkel együtt.
 
A demokrácia vége
A Baljós árnyak végén a Köztársaság menthetetlenül korrupt lett. Palpatine szenátort (a Naboo bolygóról) megválasztották Legfelsőbb Kancellárrá 32 YE-ben. Hagyományosan csak négy évig viselhette volna a címet, a valóságban azonban sokkal több ideig volt Kancellár.
A krízis akkor tört ki, amikor több naprendszer egyesült annak érdekében, hogy kiváljanak a Köztársaságból. Ez lett később a Független Rendszerek Szövetsége. A krízis a klón haborúba torkollott, amelyet A klónok támadása filmben lehet látni.
Palpatine szenátor vészhelyzeti hatalmat kapott, amelyet Jar Jar Binks indítványozott, hogy a Szövetséggel szembe tudjon szállni, de a vegén Császárnak kiáltotta ki magát a háború végén. Az ezredév végén a Köztársaság megszűnt létezni.
Évtizedek múlva, roviddel a yavini csata előtt, Palpatine feloszlagtta a Szenátust és ezzel elmosta a Galaktikus Köztársaság utolsó nyomait is.
A Birodalom bukása és a Galaktikus Polgárháború után, a újra kikiáltották Köztársaságot, mint Új Köztársaság. Ezt követően a Galaktikus Köztársaságot a Régi Köztársaság-nak nevezték csak.
 
 
 
 
 
 
Galaktikus Birodalom
 
A Csillagok háborúja univerzumban a Galaktikus Birodalmat Palpatine alakította meg, hogy helyetteitse a Galaktikus Köztársaságot.
 
Galaktikus Birodalom
 
Kormányzási forma Birodalom
Hivatalos nyelv Közös
Főváros Coruscant (Birodalmi Központ)
Államfő és kormányfő Palpatine császár
A császár megbízottja Darth Vader
Megalakulás 19 YE
Pénznem Standard Galaktikus Kredit
 
 
A Köztársaság nagy politikai cselszövések és sorozatos hárorúk után szűnt meg. A káoszt kihasználva, Palpatine Legfelsőbb Kancellár kikiáltotta magát császárnak.
Felépítése
A Birodalom abszolút uralkodója Palpatine császár volt, aki Darth Vader segítségével uralkodott. A Galaktikus Szenátus még létezett évekkel a Birodalom megalakulása után is, de nem volt semmi hatalma és végül Palpatine fel is oszlatta. Az uralkodó után az igazi hatalmat a Moffok gyakorolták (lásd Tarkin kormányzó) és a körzeti kormányzók.
A Birodalom sokkal decentralizáltabb volt, mint az elődje, a Galaktikus Köztársaság. Nagy hatalom koncentrálódott a Moffok kezében, éles ellentétben a Régi Köztársaság bürokratikus struktúrájával, ahol még a legkisebb incidenst is a Szenátus elé kellett vinni.
Ezt a hatalmat a terrorral biztosították. A terror egyik ezköze a Birodalmi hadsereg volt, amelyhez tartoztak a Birodalmi rohamosztagok is és nagyszámú hadi járművek, mint a csillagrombolók és az AT-AT jáművek (lásd még: Birodalmi flotta).
 
 
A Birodalom eredete
Nincs pontos dátum, amely elválasztaná a Köztársaság végét és a Birodalom kezdetét. Annyi bizonyos, hogy a Birodalom a klón háború idején kezdett el kibontakozni, mikor Palpatine Legfelsőbb Kancellár elrendelte egy klón hadsereg felállítását (a rohamosztagok elődjei) hogy a Köztársaság a szeparatistáknak ellent tudjon állni.
Palpatine hatékony vezető volt, aki hamar véget vetett a Szenátusban uralkodó korrupciónak, de ugyanakkor ez a Kancellár hatalmát növelte. A végeredmény az lett, hogy a szenátus elvesztette minden hatalmát. Miután bebiztositotta pozícióját, Palpatine kikiáltotta az Új Világrendet és magát császárnak 20 évvel a yavini csata előtt.
Az új császár alattvalói lelkesen alávetették magukat, mert az Új Világrend szép ígéreteket tartalmazott. Sok szenátor tiszta szívből helyeselte, míg másoknak nem tetszett annyira.
A Galaktikus Polgárháború bevezette a terror idejét. A Birodalom indította el a Nagy jedi pusztítást, azért hogy a jedi rendet elpusztítsa.
A Birodalom első éveiben Coruscantot átnevezték Birodalmi Központnak.
 
 
A Birodalom elleni lázadás
A legbefolyásosabb szenátorok közül hárman, Bail Organa az Alderaanról, Garm Bel Iblis a Corelliaról és Mon Mothma a Chandrillaról titokban aláírták a corelliai egyezményt, amellyel megalkították a Lázadó Szövetséget, hogy visszaállítsák a Köztársaságot. Ez arra indította a császárt, hogy bevezesse a terrort. Röviddel a yavini csata előtt bevezették a rendivüli állapotot és feloszlatták a Szenátust. Ezzel az intézményt, amely a Köztársaság erényeit jelképezte, eltörölték.
Ugyanakkor felépítették a Halálcsillagot, egy hold nagyságú űrállomást, amelynek elegendő tűzereje volt, hogy egy bolygót egyetlen lövéssel megsemmisítsen. Ezt az Egy új remény filmben lehet látni, amikor az Alderaan bolygót megsemmisítik. Mivel nem sok bolygórendszer engedhette meg magának egy védőpajzs felépítését, gyakorlatilag senki sem tudott a Halálcsillag ellen védekezni.
A Lázadó Szövetségnek végül sikerült jelentős győzelmet aratnia, amikor Palpatine és Darth Vader elesett, ugyancsak akkor sikerült elpusztítani a második Halálcsillagot az endori csatában, amelyet A jedi visszatér részben láthatunk.
Az Endor utáni Birodalom
A Birodalom túl nagy volt, hogy egy csapással meg lehetett volna semmisíteni, a következő évtizedekben a lázadók, immár felvéve az Új Köztársaság nevet, tovább harcoltak, hogy a galaxist felszabadítsák a volt Birodalmiak alól.
A Yuuzhan Vong invázió alatt a Birodalom maradéka kénytelen volt szövetséget kössön az Új Köztársasággal, és továbbra is fontos szerepet fog betölteni a galaxis ügyeiben.
 
 
 
 
 
 
Lázadók Szövetsége
 
 

Csillagok háborúja univerzumban a Lázadó Szövetség egy olyan katonai csoport volt, amely megpróbált ellenszegülni a gonosz Galaktikus Birodalomnak.

A Szövetség jele

Pontos dátumok nincsenek a Szövetség megalakulásáról, de annyi bizonyos, hogy valamikor a Galaktikus Polgárháború idején alakult meg, amikor Palpatine Legfelsőbb Kancellár a Galaktikus Köztársaságot birodalommá alakította, és magát császárnak kiáltotta ki. A lázadás akkor kezdődött, amikor Tarkin tábornok nem vette figyelembe a leszállópályán tüntető embereket, rájuk szállt az űrhajójával, és sokakat közülük megölt vagy megsebesített.

Mon Mothma és Bail Organa szenátorok ekkor rájöttek, hogy a Birodalom semmibe veszi az alattvalók jogait, és minden békés ellenállás hiábavaló. A két szenátor segítségével egy földalatti szervezet jött létre, amely a Császár megbuktatását tűzte ki céljául.

Mikor készen álltak a harcra, nyilvánvalóvá vált, hogy a világ is meg kell ismerje őket. Mon Mothma kiadott egy kiáltványt a Szövetség céljairól. Ekkor a Birodalom nyíltan ellenük fordult, de néhány szövetségese titokban a lázadókhoz csatlakozott.

A kémhálózatának köszönhetően, a Szövetség nyomára akadt a Halálcsillag építésének. Leia hercegnőnek sikerült megszereznie a titkos tervrajzokat, de Darth Vader felfedezte és elfogta Leiát. Azonban, amint az Egy új remény filmben látható, Luke Skywalkernek és barátainak sikerül kiszabadítania a hercegnőt, és eljuttatni a terveket a Lázadó Szövetség főhadiszállására. Ez által sikerült elpusztítani a Halálcsillagot a yavini csatában, de ugyanakkor megnyerték maguknak Luke-ot is, az egyetlen olyan embert közülük, aki az Erő használatában volt járatos.

A Szövetségnek nagy visszaesést jelentett, amikor a Hoth bolygón levő bázisukat a Darth Vader által vezetett haderő elpusztította, de később, az endori csatában sikerült felrobbantaniuk a második Halálcsillagot, és ugyanakkor elesett a Császár és Darth Vader (Anakin Skywalker) is.

Hat hónappal a császár halála után Mon Mothma végre kijelenthette, hogy a lázadásnak vége, és kikiáltotta az Új Köztársaság létrejöttét. Mon Mothma lett a Legfelsőbb Kancellár a megújított Galaktikus Szenátusban.

 
 
 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 20
Heti: 31
Havi: 648
Össz.: 151 610

Látogatottság növelés
Oldal: Szövetségek
Star-Wars-lap.hupont.hu - © 2008 - 2024 - star-wars-lap.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »